Nyläst

Jag har läst Grundläggande studier i hoppfullhet och hopplöshet av Linn Spross, efter att jag vunnit boken av eminenta Ania, som i sin tur känner Linn. Oj, lång mening.

Boken handlar om Hanna som pluggar lösa kurser i Uppsala och som träffar Imagine, som från början verkar skitjobbig men som snart blir livsviktig. De känner väl ungefär att de överlistat universitetsvärlden och egentligen hela samhället och att de måste göra något. Lite oklart vad, men förmodligen en revolution och en förening bildas och det är väldigt mycket prat hela tiden och att göra något.

En mening om varför en bör läsa boken:

För att den är skitrolig och smart och man blir faktiskt lite peppad på att göra något.

En mening om varför en bör undvika den:

För att hon som skrivit den är född 1989 och det är ju skitungt och kan skapa ångest hos den som läser den, eftersom det är en väldigt smart och bra bok.

En tanke på “Nyläst

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s

%d bloggare gillar detta: