Det känns fel att klaga på den här fridfulla julaftonen, men en dålig grej får jag väl ändå yppa. För att liksom knyta ihop den här julkalendern.
Att jag inte lyckades natta övertrött lillebror samt otacksamheten hos en fyraåring kämpade om titeln dagens sämsta. Den vanns av: den otacksamma fyraåringen.
Okej visst, hon tackade och var glad för alla klappar, men när det närmade sig läggdags var allt fel ändå. Trots ny cykel och massa roligt lego så var det INTE BRA och hon var LEDSEN, men kunde inte förklara varför.
Och så kan det ju vara ibland och så får det väl vara, men i kväll tappade jag humöret på den otacksamma surisen och kan ha sagt något om att tomten söker upp barn som inte är snälla efter julafton och tar tillbaka deras paket.
Jaja, men annars var det mesta bra i dag. Och därmed är Världens sämsta julkalender till ända.
Det finns en perfekt bok om tomten och tomtens elaka gröna bror. Tomtens bror kommer efter jul till elaka barn och dricker upp deras julmust, han stryker deras sockor så de blir brända.
GillaGilla