Dags att sammanfatta förra årets läsande.
Precis som 2013 har jag fört statistik över böckerna jag läst och precis som 2013 läste jag ungefär 0,4 böcker i veckan. Totalt blev det 21 stycken och jag trodde väl att det skulle bli fler, då när året drog igång, men jag lider å andra sidan fortfarande av total sömnstördhet, så det kanske inte är så konstigt att det inte läses mer.
I alla fall, av de 21 böckerna jag läste vare tolv skrivna av kvinnor och nio av män. (Dock: en av böckerna var skrivna av två män och i en antologi medverkade tolv kvinnor.)
Den sämsta boken jag läste förra året är 438 dagar av Martin Schibbye och Johan Persson.
Den bästa jag läste är den här:
Bright Shiny morning av James Frey. Så bra.
(Min bästa bok 2013 var förresten The fault in our stars av John Green.)
Blir lite tårögd av stolthet över att DET VAR JAG SOM TIPSADE!!!! Mvh, ödmjuk for life
GillaGilla
Älskar James Frey, och det bästa är att jag bara läst två av hans böcker ännu. Inte bright shiny morning till exempel. Längtar väldigt efter att göra det nu!
GillaGilla
Jenny – du SKA vara mallig. Jag är dig evigt tacksam. Johanna – jag har också bara läst två! Är sugen på fler. Tänkte testa hans nya ungdomsbok härnäst, tror jag. Den han pratar om i Värvet.
GillaGilla
Ska också läsa hans ungdomsbok har jag tänkt mig. Nyfiken på varför 438 dagar var sämst?
GillaGilla