16. Helgen som gick

Ajajaj, här borde jag under helgen haft koll på detta kommande inlägg, så att jag hade tagit mer än denna enda (suddiga) bild på Ben med gran och glögg. Jaja, we can't all be winners.

Förutom att vi köpte och klädde gran minns jag (så här en hel dag senare) att vi hann med följande:

– Var medföljande föräldrar (Nils på lördagen och jag på söndagen) till två kalas som Ben var bjuden på. Mitt var i Torslanda bushus och jag behövde stanna hela tiden, medan Ben lät Nils smita en halvtimme in i lördagens hemmakalas.

– Tittade på två favoritprogram: På spåret och Allt för Sverige. Tryggt så.

– Upptäckte och plöjde en ny serie: Filip och Mona på SVT Play. Så bra! Jätteimponerad av skådisarna (som också skrivit serien): William Spetz och Anna Granath. Måste kolla vad mer främst Anna gjort (William kände jag till sedan tidigare).

– Städade ”det vanliga” i huset plus ett problemområde: kyl/frys (avfrostning + urtorkning).

– Haft Liselott + två barn och Katten och knät + ett barn på söndagsmiddag. Beställde ”allt på menyn” (nästan…) från Divan på Wieselgrensplatsen och öste upp som en buffé, highly recommend.

Jaa, mer spännande än så här var det inte.

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Twitter-bild

Du kommenterar med ditt Twitter-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s

%d bloggare gillar detta: